Lume, lume, s-au executat niscai schimbări prin garsonieră.
Sunt relativ convinsă că probabil majoritatea nu le-ați fi observat, așa cum tindem să nu observăm o vază mutată din loc sau o față de masă nouă într-o casă în care nu locuim, ci doar trecem uneori în vizită.
Și poate că nu sunt majore, dar pentru mine sunt importante, pentru că fac locul ăsta să semene tot mai mult cu ceea ce aveam eu în minte atunci când l-am creat.
Doar că, vedeți voi, abilitățile mele tehnice pe partea asta sunt relativ limitate, așa că am făcut tot ce m-am priceput eu până la un punct, după care am lăsat lucrurile să curgă, conform străvechiului și strămoșescului principiu „Las-o, bă, că merge-așa!”.
Însă spre norocul meu uneori aparent nelimitat, s-a strâns aici o gașcă de oameni mai mult decât mișto, și așa se face că, cu ajutorul colegului @Lucian M– căruia îi mai extind cu această ocazie încă o dată o basculantă de mulțumiri – s-au executat următoarele chestii:
👉 A dispărut bara din dreapta, de pe pagina principală – cea cu „Ultimele articole”, că era oarecum redundantă, iar în locul ei a apărut o bară cu cele mai recente comentarii, care mie uneia mi se pare mult mai utilă.
👉 Tot în dreapta, oleacă mai jos, a apărut o bară cu arhiva articolelor – în caz că vă plictisiți vreodată în metrou sau la coadă la megaimaj și vreți să vedeți ce mai aberam în alte vremuri, nu doar ce aberez recent.
👉 A apărut un butonaș de „Citește articolul” pentru fiecare articol de pe pagina principală.
👉 Au apărut link-uri spre articolul anterior și articolul următor, în partea de sus a paginii, odată ce deschideți un articol.
Știu că probabil că pentru majoritatea sunt nesemnificative, dar mie îmi dau o stare de bine și sper că pentru voi vor reprezenta un pic mai mult confort în utilizarea paginii.
Aspect sub care aș avea și o rugăminte la voi: dacă mai sunt chestii care vă deranjează sau chestii care v-ar plăcea poate să fie un pic altfel pe pagina asta, lăsați-mi un semn în comentarii.
Nu pot să promit că implementez absolut toate doleanțele, dar repet, mi-aș dori ca locul ăsta să fie unul plăcut și pentru mine, și pentru voi, toți cei care mă bucurați cu prezența voastră aici.
Și s-aveți o vineri cel puțin supercalifragilistică, da?

Ar fi util să poți corecta în decurs de 4 minute😘
Da, uite asta nici nu-mi trecuse prin cap. Habar nu am dacă se poate, vedem ce zice șefu’ pă tehnic, dacă mai are chef și îl mai țin balamalele 😁
Metoo. Ca văz prostiile dupa ce dau send sau cum îi zice butonului cu pricina. Și cand sunt litere dublate sau r in loc de e, pot dormi liniștită. Dar mi s-a strecurat un de-a care era superevident dea. And i was soooo sad…
Notat! Vedem ce se poate face!
Fii și tu mai explicit când spui de corectat în 4 minute, că a trebuit să citesc de două ori, ca să îmi dau seama la ce referi. 😅😅
Arunc o privire când ajung acasă. În teorie ar trebui să fie posibil.
Bem ceva de casă nouă? 🙂
Să ai un chef și o stare de scris cât mai des!
Ei, nu e chiar nouă, doar puțin renovată, dar un pretext să ciocnim un pahar nu refuz niciodată 🥂😁
Să te-audă Marele Manitou al penițelor virtuale! 🤗
Îmi plăcea înainte, îmi place și acum. Îmi place unde ești tu. Weekend însorit să avem, că mă deprimă ploile astea.
Pupi, pa! 🙂
Mă bucur! 🤗
Și da, mai gata cu vremea asta, că NU. MAI. SUPORT!!!! 😭
Iulia, orice upgrade este binevenit. Uite, de drag ce mi-e de tine ii multumesc si eu lui Lucian M. Mda, chestia cu corectatul un nr de minute dupa ce dai cu send chiar ar fi utilă. In rest, misto la tine in garsoniera.
Vezi?! As fi corectat – ”utila”.
There, I fixed it for you! 🤭
Mă bucur că îți place pe-aici! 🤗
Hai că acu am observat că am rămas datoare cu niște răspunsuri.
S-a rezolvat treaba cu editatul, așa că sper că de acu o să fie și mai mișto aici 😁
Pe lângă subiect, n-a ajuns apa pâna la voi? Pe lângă prostiile politice de pe tot mapamondul, a luat-o și vremea razna.
Nu, din fericire, nu.
Pe malul dinspre sat al Oltului este construit dig, tocmai pentru că în trecut au fost frecvent inundații.
Momentan sunt sub apă niște terenuri de pășunat și câteva locuințe aflate în vecinătatea acestora.
Nu cred că o să fie mai rău de atât în zonă, chiar dacă nivelul apei continuă să crească.
Bag și eu o fisă. Dau de articolele tale pe FB, dar frumos și ordonat vin pe mail. Iar pe mail ar trebui, în textul mailului adică, să apară doar un paragraf-două, ca un teaser. Cum apare la cel al lui Vaislescu. Dar acum la tine apare tot textul. Și dacă nu am nimic de comentat, nu mai vin și pe blog și pierzi la trafic.
Aha, mulțumesc de feedback! 🤗
Dai bună ziua, un pupic, ce poți!
Gand la gând cu bucurie, chiar ma întrebam zilele trecute sa-i spun, sa nu-i spun, ca nah, nu te bagi cu bocancii in casa omului.
Pe de alta parte, nu pot sa nu remarc ca lipsește exact chestia care ar face din acest blog “best of the best of the best” si, cum sunt suflet darnic, nu voi întârzia sa-ti împărtășesc cheia succesului.
Pentru a transforma acest blog in nestemata internetului, vortexul cititorilor de peste tot si motivul ultim de invidie pentru restul asa zișilor bloggeri, ai nevoie de un singur lucru. Fi pe faza: vine cititorul blazat, a parcurs deja 5 bloguri, ultimele chestii de pe FB si a stat juma de ora pe Tiktok, arunca o privire si lasă in mărinimia lui un comment. In momentul in care a dat click pe butonul de publicare, pac, o ferestruica in dreapta ecranului: “Primul comentariu!!! Recompensa dumneavoastră 1 leu per comentariu plus 10 lei bonus!!! Banii de la Oculta mondiala intra peste 90 de zile!!! Grăbiți-va!!! Următoarea sesiune de sponsorizare va fi susținuta de Bill Gates si asta e mai zgârcit! Grăbiți-va!!! Fiecare comment – 1 leu! La 1000 de commenturi, super bonus!!” 🤩🤩
Nah, ce zici? 😋
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Gata, de mâine implementez!
Numa un singur lucru mă oftică – cum de nu m-am gândit până acum la asta?!? 🤣
Pentru comentariul ăsta meriți să se introducă celebrele mânuțe. 🤣
Da, un like ar merge si sigur o editare a textului dupa publicare in primele 5 minute.
Mie îmi place ca ai început sa scrii din nou; ai avut o lunga perioada de timp în care n-ai postat nimic, și eu tot dădeam click pe shortcut-ul pe care-l am pe tel, și degeaba..😪 Chiar ma gândeam sa șterg butonelul tău. Dar când am intrat azi pe el…🥳🥳🥳 O grămadă de articole!!! Mulțumesc 🤗 Și, apropo de butoane, ai putea sa-l pui pe ala de reply chiar la sfârșitul articolului? 😁 Începe sa fie aglomerata secțiunea de comentarii 😉😁
Mă bucur că treci pe aici 🤗
Legat de butoane, nu înțeleg exact, ai putea să îmi dai pe mail un screenshot cu ce anume nu-ți place? De făcut eu nu prea pot face nimic, dar poate îl mai exploatez pe colegul Lucian, dacă e doable 🫣😁
Ma refer de căsuța cu “Leave a reply”, care se afla acum la sfârșitul șirului de comentarii. Asta nu s-ar putea pune imediat după articol? Și nu-i ca nu-mi place, dar, eu cel puțin, ma apuc de citit comentarii și uit ce am vrut sa răspund la articol 🤣🤣🤣 Cum am spus la Vasilescu, Alzheimer-ul, mamaie, Alzheimer-ul ma paște 🤣🤣🤣
Aha, gata, am înțeles ce zici.
Teoretic posibil e orice 😁 acu rămâne de văzut dacă nu ne omoară practica.
Si-mi mai place ceva: ca răspunzi la comentarii 😁 . Vezi, de aia ai butonelul tău dedicat. Ia uite aici: https://imgur.com/a/vXpeY2Z
Aaaaaw 🥹
Mulțumesc frumos! ❤️❤️❤️
Ia, că am rezolvat cu butonul, când mai intri pe aici, să îmi spui dacă e ok 😁