Am fost cât pe ce să declar azi ziua în care mă cert cu prѻștii pe interneți, că na, uneori mă mai plictisesc și eu. Da aparent nu suficient de tare, că am renunțat destul de repede.

Discutăm azi despre 2 categorii de prѻști – prѻstul fudul și prѻstul analfabet funcțional.

Prima categorie – genul de prѻst căruia încerci să îi explici cu frumosul, fără jigniri și civilizat, că e prѻst. Și care, în loc să zică: „Da, bă nene, ai dreptate, am greșit, plm, oameni suntem, aia e!”, o ia personal și îți explică semidoct cum că tu ești de fapt prѻstul în poveste.

Dar să vă și explic, cu exemple concrete.

Văd pe fb postarea asta:

Acu, în mod normal aș fi trecut peste fără nici un fel de problemă, că am dobândit în timp abilitatea de a ignora tâmpeniile fără eforturi prea mari. Doar că au existat 2 factori declanșatori care m-au făcut să nu-mi țin gura.

Primul a fost faptul că văd căcatul ăsta de poză de azi dimineață într-o veselie, și stați liniștiți, nu numai la daci verzi, ci și pe la vajnici reprezentanți ai teutonilor și ai altor neamuri, preluată cu diverse texte, dar cam aceeași esență – asta ca să nu ne mai mândrim că noi avem cei mai proști proști.

Iar al doilea a fost că, după cum vă ziceam, am simțit așa, un mic fior de plictiseală și mi-am zis în sinea mea „Hai să vedem ce iese”.

Așa că m-am pus și am comentat:

Evident, puteți vedea și răspunsul persoanei care a postat, care, în mod evident, s-a simțit ofensată de obrăznicia de a fi fost trasă de mânecă.

Mai ales că, cel puțin până la un moment dat (apoi nu mai știu, că mi-a trecut plictiseala și n-am mai intrat să văd), aparent nu am fost eu chiar singura care a executat trasul de mânecă (replica fiind însă aceeași, după cum se vede ⬇)

Și, pentru că se pare că persoana în cauză s-a simțit destul de lezată de aceste trageri de mânecă, a mai dat una, decisivă în mintea ei, sunt sigură:

Mno, eu de dezbătut cu cineva care nu știe diferența dintre „atât” și „atâta” chiar n-am răbdare, oricât de tare m-aș plictisi.

Însă nu pot să nu continui să fiu fascinată de genul ăsta de oameni. Le zici cu frumosul că au greșit ceva, răspunsul vine cu superioritate (l-ați sesizat pe „relax” ăla, din primul reply, da?), iar apoi cu „subtilități” de genul „s-au opărit unii” :)))

Bănene, e fascinant, jur!

Știu că la venerabila vârstă pe care o dețin, pă persoană fizică, nu ar mai trebui să mă surprindă genul ăsta de atitudini, dar probabil că am și eu o oarecare doză de prostie, că nu mă pot opri din a mă minuna.

Bănene, cât de greu poate să fie să zici: „Da, bă, ai dreptate, am greșit!” Aia e, trecem mai departe.

Nu, nene! N-ai cum! Dacă eu zic că așa e, păi așa e, indiferent cât de mare e gogorița pe care am scos-o pe gură (sau din taste, după caz).

Și trebuie să mărturisesc, cea mai amuzantă fază mi se pare justificarea cu „poza e dintr-un articol” :))))

Îi mai țineți voi minte pe cetățenii ăia care descoperiseră la începutul erei televiziunii prin cablu în România, programele din familia Discovery? Și care, pentru orice dudă pseudo-științifică pe care o dădeau din ei, aveau argumentul suprem: „Nunu, așa e, că am văzut eu pe Discovery!

Ulterior, titlul de deținător al adevărului absolut a revenit Proteveului – căci argumentul a devenit, în timp: „Nunu, așa e, că a dat la Proteve!

E, cam așa și cu persoana cu postarea – dacă a luat poza dintr-un articol, gata, e clar, trebuie să fie adevărată!

Acu, nu te mai uiți că textul e apărut în ceva fițuică online, posibil publicată de vreun adolescent miop care locuiește în subsolul bunică-sii și își petrece cea mai mare parte din timp jucând jocuri online în spatele unui profil de medic neurolog divorțat, cu mașină bengoasă și casă în Buftea. E articol? Este! E pă net? Este! Deci trebuie să fie adevărat? TREBUIE!

Și altă chestie care mi-a „plăcut” teribil a fost faptul că poza (oricât de fake ar fi ea) a fost preluată „dintr-un articol”, dar în postarea inițială nu se zice nici pâs despre sursă. Ceea ce dovedește – a jdemia oară, dacă mai era nevoie – mentalitatea genului ăstuia de oameni, care au impresia că dacă ceva e pe net, e la liber și nu mai e nevoie să zici de unde ai ciordit. Că ce, e pă net, nu?

Voi? Cum stați cu certurile cu proștii? Le evitați cu succes sau mai aveți, la fel ca mine, câte-un acces d-ăsta de tâmpenie în care încercați totuși să explicați chestii? Sau poate sunteți din categoria eroi? Care se ceartă cu proștii de fiecare dată și pe oriunde-i prind, încercând să le scoată capetele din dosurile proprii?

PS: știu că am zis la început că o să povestim despre 2 categorii, dar deja m-am lungit cam mult și tre să mă duc să încălzesc mâncarea, așa că partea a 2-a o lăsăm pe mâine sau pe mai încolo 😁

Sursa foto: Photo by Arnaud Mariat on Unsplash

23 thoughts on “Prѻṣtii sunt fascinanți

  1. Mie îmi plac ăia care mai găsesc câte o perorație de la CVT și întreabă retoric “deci, cum e?”
    Dar secvența respectivă o putem invoci cu Funar, Paunescu și CG11

  2. N-ai pune mâna să cauți bătătorul de jnițăle! Păi tu nu știai că dacă duamna a pus link la articol, gata, s-a rezolvat treaba??? Trebuia să-i zici să-ți dea 3 surse dacă e așa șmecheră! 😂😂😂

    1. Băăăi, am uitat să fac update! Am pus cana cu dosu-n sus și nimic! Nada! Ioc! Canci! 🫤
      Iar legat de link, frumos era să-l fi pus de la bun început, dacă tot a preluat poza aia de acolo, nu? 🤷‍♀️

  3. Păi dacă nici metoda cana nu mai funcționează… Vai și amar de noi va fi! 😁

    1. Nu a mers nici la mine sa imi gasesc peria de pǎr insa a gasit-o tanti de la curatenie, evident dupa ce am mers si am achizitional una noua.Am doua sper sa fie sufuciente. Pana acum cana a functionat brici pt mine insa cred ca e mercur retrograd si totul se duce pe pluǎ

    2. Păi tehnic vorbind, a funcționat, chiar dacă nu ai găsit tu obiectul, da măcar a apărut 😁

      Ps: știam io că mwistu’ de Mercur e de vină!

  4. Buey, eu am renunțat…
    Adică știu tot mecanismul psihopupu din spatele gândirii ăstora, cu triggere emoționale, sentimentul de a fi rănit, ego fragil si din astea si știi ce? Mi se fâlfâie ca ești prost, eu nu sunt vreun mesia sa-ti aduc adevărul si credința si viata si apropo, viata am si eu una singura si nu am chef sa-mi risipesc timpul ramas cu tine…
    Partea proasta e ca lăsăm copiilor noștri o lume condusa de cretini.

    PS. Cum dihania aia de instrument culinar al tau aducea mai mult a tomahawk, ia întreabă-l pe al mic al familiei daca nu s-a jucat prin curte de-a cowboii si indienii? 😂

    1. Lasă, bre, că așea, teoria o știu și eu, dar iată că uneori tot mai mă mănâncă în dos 😁
      Noroc că nu prea des.

      Și nu, nu s-a jucat Țache cu el, preferă arcul și săgețile. Noroc că încă crede că la magazin nu se găsesc decât din alea cu ventuză în vârf. Când o afla adevărul, am kkt steagul 😂

    2. Îl luăm, da el crede că Decathlonul se termină la raionul de schi, dincolo de ăla e depozitul și nu avem voie 😂

  5. Ma mai mamânca si pe mine in cour cateodata sa explic ceva evident, pentru mine cel putin, si dupa ce imi iau la muje pe net imi spun ca data viitoare imi voi vedea de treaba mea insa rareori mai cad in pacat.Ultima data a fost cu un fanatic CG caruia ii explicam ca e poza preluata e facuta de AI si m-a facut cu ou si cu otet, mi-a umplut congelatorul de carne, s-a uşurat oe tot neamul de la Iasi pana in Arges apoi mi-a trantit una” vad ca esti din Craiova unde s-a rasturnat caruta cu prosti”, am vrut sa ii spun ca era de fapt Caracal si eu stau in Cracovia dar stiu cetateni din țǎri cu apa calda care au ajuns la Craiova in loc de Cracovia sau la Budapesta in loc de Bucuresti.So dear nivelul IQ ului in ultimii 30 ani este in declin deci nici speranta de mai bine nu mai avem.

    1. Ahahahahaha, am râs cu muci la Craiova/Cracovia 😂😂😂😂😂
      Duamneapărășipăzește!

  6. Poza mi-a iesit si mie in cale pe fb de vreo 2 ori. Am remarcat si eu ca tine ca nu sunt șine de tramvai, umbrele nu prea corespund cu realitatea. E adevarat ca iarna din ’54 a fost cea mai grea din istoria recenta a României, dar poza mi-a dat si mie cu blue screen. Asa ca am dat o cautare pe Google. Nu poti sa gasesti aceasta fotografie ca fiind reala si din 1954. Tot ce face referire la sunt niste articole pe fb si treads. Asta ridica destul de multe semne de intrebare in ce priveste autenticitatea ei.

    1. Evident, nu contestă nimeni realitatea iernii lui ’54 🤷‍♀️

      Dar poza aia nu are nici o legătură, nici cu realitatea, nici cu Bucureștiul. Și asta în condițiile în care poze din iarna respectivă, absolut reale, CHIAR există! Dar asta nu e una dintre ele.

    2. Pentru ca au transformat o carte postala alb negru din 1954 intr-o chestie color evident modificata cu un AI.De aici toata tevatura asta, nimeni nu neaga ca au fost nǎmeții pana la geam dar de aici si pana la faptul ca tramvaiul mergea precum sania pe zapada e cale lunga. Cartea postala a fost facuta dupa un desen in creion negru sau cum muma mǎ-sii ii spune la chestia aia neagra de o folosesc desenatorii. Am vazut un tablou co o imaginea ca asta, alb negru, la un director de RATB in birou.

  7. Eu am o perioadă bună, în jur de un an cred, de când dau peste tot felul de isprăvi precum asta din articolul tău și încep să scriu ce k@kat e în neregulă cu postarea respectivă.
    După primele 5 cuvinte scrise îmi dau seama că am pierdut 5 secunde din viață fără să obțin nici un beneficiu, ba, dacă continui, risc să ies din discuție cu mai puțini neuroni decât cu cu câți am intrat.

    Și-mi bag picioarele, șterg și trec mai departe. Oricum nu am puterea să schimb lumea, nici măcar pe cea din jurul meu.

    1. Eu nici măcar atât nu fac, de obicei – adică nu mă apuc nici măcar să scriu. Dar uneori mă mai mănâncă în dos.
      E ok, mi-am făcut norma pe anul ăsta 😂

  8. Cele mai urâte înjurături le-am luat de la unul căruia îi spusesem, după primele jigniri provocate de refuzul meu de a înțelege ce bine era în comunism, “mă -ta are cratimă “. Am aflat o scurtă biografie a mamei dumisale și “poate măta e curva, dar mama mea nu avea cratimă”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *