Gătit

Bobiță gătește

Pentru cine a deschis televizoarele mai târziu, Bobiță sunt eu. Și pentru că vreau, nu vreau, trebuie să îmi hrănesc familia, m-am gândit că ar fi o idee să împărtășesc și cu voi ce mai pun eu pe masă.

Azi am gătit “tartă cu ce ai” (respectiv cu ce-ai prin casă). Avantajul chestiei ăsteia este că poți arunca în ea fix cum îi spune numele – ce ai prin casă și nu mai știi cum să folosești.

Alandala

De ce nu mai sărează sarea cum trebuie?

Nu știu alții cum sunt, dar eu în ultimii ani am o problemă. După cum v-ați dat probabil seama încă din titlu, cu sarea. Mai exact, cu capacitatea sării de a săra sau a nu săra.

Și problema mea e următoarea: sarea care se găsește în comerț în ultimii ani, fie nu sărează mai deloc, de trebuie să pui ca apucatu’ în mâncare să se simtă ceva, fie sărează de faci mâncarea numa bună să fie linsă de vaci, că de mâncat de către oameni nu prea mai e…